středa 31. října 2012

Kytky, knížka a klubíčko aneb YARN ALONG 12

Před časem mě na blogu Small Things zaujal nápad propojit pletací klubíčka s příběhy.

Ginny ze Small Things k tomu poznamenává: Two of my favourite things are knitting and reading, and the evidence of this often shows up in my photographs. I love seeing what other people are knitting and reading as well. So, what are you knitting or crocheting right now? What are you reading?

Tak jsem si řekla, proč to nezkusit, a ke klubíčku a knize jsem ještě přidala kytky, když tohle je přece jen zahradní blog. Koneckonců originální YARN ALONG stejně nedokážu pořádně přeložit...Klubíčko: Pléd či šál je konečně hotov, začištěn a slouží. Bylo na čase.

Kytky: Líska obecná (Corylus avellana), šlechtěná. Letos obrovská úroda, největší za posledních sedmdesát let. Proč? Protože nejsou veverky. Asi vymrzly. Škoda.

Knížka: Kousek ze Zoon politicon. Nenapsal to ten Čapek včera?

Nejsem ani za mák aristokrat, ale nevěřím v hodnotu mas. Ostatně nikdo snad vážně netvrdí, že masy budou vládnout; jsou jenom hmotným nástrojem k dosažení jistých cílů; jsou prostě politickým materiálem v daleko tvrdším a bezohlednějším smyslu než straníci jiných barev. Je třeba stlačit člověka do jakési fazóny, aby se stal hromadným materiálem; je třeba dát mu uniformu z určitého sukna nebo z určitých idejí; po hříchu uniforma z idejí' se obyčejně nemůže po půldruhém roce svléknout. Začal bych si komunismu hluboce vážit, kdyby přišel k dělníkovi a řekl mu počestně: "Žádám od tebe něco, ale nic li neslibuji; žádám, abys byl u mne kusem, jednotkou, materiálem, tak, jako jsi kusem a materiálem v továrně; budeš poslouchat a mlčet, jako posloucháš a mlčíš v továrně. Zato jednou, až se vše změní, zůstaneš, čím jsi; povede se ti hůře nebo lépe, což nemohu zaručit; řád světa nebude k tobě štědřejší ani líbeznější, ale bude spravedlivější." - Myslím, že by se většina dělníků velmi rozmýšlela před touto nabídkou; a přece by byla svrchovaně poctivá, a kdož ví, zda by nebyla z vysoce mravních důvodů přijatelnější než všechny dosavadní oferty.
3 komentáře:

  1. Krásný šátek (Beautiful shawl)

    OdpovědětVymazat
  2. nojooo, krásnej je! a na teď fakt jek dělaný, náhodou vám to vyšlo skvěle:o) já si konečně taky dodělala jeden pro sebe, tak na vás budu myslet, až si v něm budu příst jak to kotě, zachumlaný v teplíčku:o) j.

    OdpovědětVymazat