středa 19. září 2012

Kytky, knížka, klubíčko aneb YARN ALONG 6

Před časem mě na blogu Small Things zaujal nápad propojit pletací klubíčka s příběhy.

Ginny ze Small Things k tomu poznamenává: Two of my favourite things are knitting and reading, and the evidence of this often shows up in my photographs. I love seeing what other people are knitting and reading as well. So, what are you knitting or crocheting right now? What are you reading?

Tak jsem si řekla, proč to nezkusit, a ke klubíčku a knize jsem ještě přidala kytky, když tohle je zahradní blog. Koneckonců originální YARN ALONG stejně nedokážu pořádně přeložit...Kytky: Nahoře malé, ale šťavnaté jablko James Grieve, dole drmek obecný (Vitex agnus-castus).

Knížka: Opakujeme se čtvrťáky k maturitě. Hmm, hmm. Oprašuji zbytky latiny. Název: Bible svatá. Autor? No... No? Ano, Ten.

Klubíčko: Nahoře páranina z minulého týdne. Hotovo! Sláva. Dole opět páranina, dříve jakýsi svetr z putovního secondhandu, cena 10 Kč, nyní pléd inspirovaný Kohoutím vrškem, díky :-) Chybí poslední, lehce zdobná řada a samozřejmě začistit - snad to do příštího týdne zvládnu.

2 komentáře:

 1. The scarf looks wonderful and I love the blue! So glad you were able to finish it.
  Ps. Did I understand that you got Lyme's? I pray you feel better soon and are able to continue working in your magnificent garden.
  And another thing... how is the apple harvest there this year? Up north, there are almost no apples and no nuts too. I will have to go and buy some apples to make into sauce and freeze for winter.
  Blessings!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Thanks :-) I feel good. Lyme's goes slowly, but I believe that the disease goes away from me.
   Apples are small, but the harvest is great this year. Old branches break. It's a shame.

   Vymazat