sobota 31. prosince 2016

Korálový útes

Konečně je tu návod na šátek Korálový útes. Je to můj vlastní návod, považujte ho však za volně šiřitelný.

Šátek Korálový útes má tvar rovnoramenného trojúhelníka se zakulaceným až kulatým vrcholem a dlouhými cípy. Při spotřebě 200 g příze šátek dosahuje délky cca 220 cm a hloubky/výšky cca 40 cm (vyzkoušeno z příze Mechita MALABRIGO nebo Alpaca DROPS). Použila jsem háček č. 4,5, ale zdůrazňuju, že jsem zvyklá hodně utahovat.

Korálový útes vychází z upraveného lasturového vzoru. Tento krajkový vzor se skládá pouze z dlouhých sloupků, řetízkových ok a tu a tam pevného oka, znamená to tedy, že s trochou počítání dokáže tento šátek uháčkovat i začátečnice. Háčkuje se vždy za sloupek předchozí řady nebo do smyčky. Vzor je tak pružnější a práce jednodušší.

Vzor je osově souměrný, začínáme podobně jako u poloviční granny square uprostřed přepony, pravidelně přidáváme v cípech, nepravidelně přidáváme ve vrcholu.

Práce se skládá ze tří částí, jak je vidět z následujícího obrázku.

Nejprve háčkujeme část A od středu zprava doleva a zleva doprava a opět zprava doleva atd. atd. Část A je podobá začátku poloviční granny square, jak je patrné z dalšího popisu a fotografie.

Na část A navazuje část B, která vytváří přeponu šátku. Jedná se, jak už bylo zmíněno výše, o čtveřice (maximálně tři čtveřice na každé straně), které tvoří lem, umožňují rozšiřování šátku v cípech a také šátek zpevňují. Zkoušela jsem háčkovat šátek bez lemu B a vypadalo to, no, prostě to nevypadalo...

Od čtvrté řady začíná část C, tedy vlastní tělo šátku háčkované lasturovým vzorem. Lasturový vzor se v principu opakuje po čtyřech řadách a lastury (vějířky z dlouhých sloupků) na sebe navazují podobně jako šupiny na kaprovi.

Tak, a teď do toho! Hor sa!

Ale pozor, čtení pouze na vlastní nebezpečí! A to nejen proto, že háčkování škeblí je vysoce návykové...

Začínáme pěti řetízkovými oky spojenými do kroužku pevným okem.
 1. řada: 6 řetízkových ok (ŘO) + 1 dvakrát nahozený dlouhý sloupek (DDS) + 6 dlouhých sloupků (DS), t.j. 1DS-1DS/1DS/1DS/1DS-1DS  + 1DDS + 1ŘO + 1DDS, vše uvedené do počátečního kroužku.
 2. řada: 6ŘO + 1DDS + 3DS do smyčky tvořené zeleně vyznačenou trojicí v předchozí řadě. Následují 4DS (do mezery mezi DS v předchozí řadě vyznačeno žlutě) + 1ŘO (střed!) +  4DS (do mezery mezi DS v předchozí řadě vyznačeno modře). Řadu ukončuje skupina 3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS do smyčky tvořené koncovou červeně vyznačenou skupinou.
 3. řada začíná a končí stejně jako předchozí druhá řada, tzn.:  6ŘO + 1DDS + 3DS // 3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS, mezi těmito kraji patří čtveřice DS doprostřed čtveřic předchozí řady. Jediná změna je ve středu (růžově značeno). Do mezery tvořené jedním ŘO patří čtveřice DS.
Celá část A je dobře patrná na tomto snímku a řekla bych, že mnohem pochopitelnější než můj obsáhlý popis.

Část A je třetí řadou hotová, přecházíme na lasturový vzor (tj. část C) a v obou cípech začínají čtveřice DS formovat část B.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
4. řada: začínáme (a vždy budeme začínat) 6ŘO + 1DDS + 3DS do smyčky v předchozí řadě (viz následující snímek). Do mezery mezi první a druhou čtveřicí předchozí řady přijde 9DS, základ první lastury.

Následuje 1 pevné oko (PO) do následující mezery mezi čtveřicemi DS, 3ŘO, 1PO doprostřed další čtveřice DS, pikotka (3ŘO+PO), viz následující snímek.

Další lastura (tj. 9DS) bude ve středu řady, tedy uprostřed následující čtveřice DS. Doporučuju střed označit zamykacím značkovačem. Druhá polovina řady je zrcadlově symetrická, tedy: 1PO, 3ŘO, 1PO, pikotka, 3ŘO, + 1PO, 9DS a závěr řady 3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS. Čtvrtá řada tedy zakládá celkem tři lastury, mezi nimiž jsou dvě pikotky, viz následující snímek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5. řada:  začínáme  6ŘO + 1DDS + 3DS do smyčky v předchozí řadě, 4DS doprostřed čtveřice v předchozí řadě, 1DS+1ŘO mezi první a druhý DS lastury... opakovat (celkem 8DS a 7 ŘO), Skupina 1DS+1ŘO+1DS do pikotky. Následuje prostřední lastura (opět 8DS a 7 ŘO) atd. Řada končí čtveřicí DS a koncovou skupinou  3DS + 1DDS + 1ŘO + 1DDS.
Princip páté řady je patrný na následujícím snímku.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6. řada: začínáme  6ŘO + 1DDS + 3DS do smyčky v předchozí řadě, 4DS doprostřed čtveřice v předchozí řadě, 4DS doprostřed čtveřice v předchozí řadě (tímto je základ části B dokončen a v každé další řadě se bude tato situace opakovat, totiž počáteční smyčka + 3 čtveřice). Následují skupiny 1DS+ 2ŘO + 1DS + 1ŘO až téměř do konce řady, řada opět zrcadlově končí dvěma čtveřicemi DS a závěrečnou skupinou se smyčkou. Umístění opakujících se žlutých skupin je dobře patrné z následujícího snímku. Obávám se, že můj podrobný popis by šestou řadu spíš zatemnil :-)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7. řada je závěrečnou řadou první série lastur. Po počáteční sérii čtveřic následují skupinky 1DS + 2ŘO+ 1DS + 2ŘO. V místě styku jednotlivých lastur se objevuje skupinka 2ŘO + 2DS + 2DS + 2ŘO, jak je dobře vidět na následujícím snímku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. řada je první řadou druhé série lastur. Jak už bylo uvedeno, řady lastur na sebe navazují jako šupiny na kaprovi. Tato řada se velmi podobá čtvrté řadě (tedy první lasturové), liší se pouze v začátku řady a zrcadlově v závěru řady. Je velmi důležité pozorně sledovat, kam se správně umisťují nové lastury, jinak hrozí nebezpečí, že se celý vzor pokazí.
Osmá řada po počátečních čtveřicích pokračuje takto: 3ŘO + 1PO doprostřed  třetí čtveřice předchozí řady, pikotka, 3ŘO + 1 PO do mezery za třetí čtveřici předchozí řady, 9DS mezi první a druhé véčko (viz následující snímek, vzniká nová lastura), 1PO do třetího véčka, 3 ŘO, 1PO + pikotka do mezery za třetí véčko, 3ŘO + 1PO do čtvrtého véčka, 9DS mezi čtveřici DS,  1PO do pátého véčka, 3 ŘO, 1PO + pikotka (střed vzoru)  atd. Vzor se opakuje až k závěrečným čtveřicím zrcadlově.

Šátek tvořený osmi řadami je na posledním snímku. Mohl by být už pro panenku, že?
Přepona šátku se v této velikosti ještě prohýbá do luku, což zmizí (nebo téměř zmizí), až šátek doroste do dospělé velikosti.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
9. řada: je až na začátek a konec stejná jako pátá řada, tvoří ji tedy kombinace DS a ŘO.  Je třeba dbát na to, aby řada (i všechny následující řady) začínala pouze třemi čtveřicemi DS. Rozšiřování vzoru v cípu může svádět k tomu, že umístíme i čtvrtou (pátou či další) čtveřici do jakoby nadbytečné čtveřice předchozí řady. To je moje typická chyba, proto to tolik zdůrazňuju :-) Řady tedy vždy začínají třemi čtveřicemi, za nimiž následuje nájezd na pikotku (8. řada), jednoduché véčko (1DS + 1ŘO + 1DS, 9. řada), větší véčko (1DS + 2ŘO + 1DS + 1ŘO, 10. řada), největší véčko (1DS + 2ŘO + 1DS + 2ŘO, 11. řada) a opět nájezd na pikotku (12. řada).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby se šátek dobře rozevíral, je zapotřebí rozšiřovat řady nejen v cípech, ale i ve vrcholu. Vyzkoušela jsem několik možností, nejlépe se mi osvědčilo rozšiřování ve  třetí a šesté lasturové řadě, popř. i v deváté lasturové řadě.

Při rozšiřování ve vrcholu je třeba nahradit vrcholovou lasturu dvěma lasturami. To samozřejmě lze jen v takových řadách, jejichž vrchol má tvořit právě jedna lastura (např. ve druhé  lasturové řadě nelze přidávat, protože vrchol tvoří pikotka).

Situace by měla vypadat jako na následujícím schématu. Rozšiřování je možné upravit podle příze a velikosti háčku, resp. utahování vzoru.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Šátek o délce cca 200 cm tvoří osm úplných lasturových řad a první řada (nebo první a druhá řada) deváté lasturové série. Šátek je možné ukončit pikotkovým lemem.

Ve vzoru části B se objevují dvakrát nahozené dlouhé sloupky. Vyzkoušela jsem i variantu s obyčejnými dlouhými sloupky, ty však šátek stahovaly, lem nebyl tak pružný.

Hotovo.

Prosím napište mi, pokud v návodu objevíte chybu nebo nějakou nejasnost.14 komentářů:

 1. Milá Petro, velmi děkuji, že jste na nás nezapomněla. Váš šátek má přesně ten tvar, co se mi nosí nejlépe. Začátkem ledna se pustím do háčkování. Mám na šátek nachystaná dvě předena Mechity Cereza. Veselého Silvestra a šťastné vykročení do nového roku!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, přeju právě tak! Mechita Cereza, to bude opravdu tmavě korálový kousek :-)

   Vymazat
 2. Peti, paráda - dávám do pořadníku :-)
  Krásný nový rok!

  OdpovědětVymazat
 3. Já děkuji velmi, velmi. Již několikrát jsem obdivovala vaše lastury a dočkala jsem se návodu :o). Snad to zvládnu, jen než se ale rozhodnu z jaké příze, jakou barvu - to bude také hodně náročné.
  Přeji Vám Petro do nového roku hbité prsty, bytelné háčky, ale hlavně co nejvíce zdraví, štěstí a lásky. Ať je nový rok radostný.
  Alena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Aleno, také Vám přeju v novém roce všechno dobré :-)

   Vymazat
 4. Nepřestávají mě bavit ty rozkresy, vůbec jim nerozumím, ale vypadají vždycky hrozně zajímavě. Takové ohňostroje. :-) Ať se ti dobře háčkuje i plete i v dalším roce, Petro. A hlavně zdraví...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, Zuzko, měla bych jít do sebe a neohňostřílet si z lidí dychtících po srozumitelném schémátku :-) Asi budu muset vymyslet nějakou šablonu nebo co, protože takhle to fakt dál nejede.
   Ať se Vám všem dobře daří a zahrada utěšeně zarůstá!

   Vymazat
 5. Paní Peťko, moc Vám děkuji.
  Popis vypadá tak strašidelně! Ale pokusím se. Pro tak krásný šátek!
  Klidný a radostný rok celé Vaší rodině. +

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toho jsem se bála, že návod bude spíš děsit než informovat :-D A přitom na tom šátku fakt není nic složitého :-D
   Mějte se moc hezky a ať se Vám doma všem dobře daří!

   Vymazat
 6. Petro, tomu říkám grandiózní ukončení roku!!! paráda, ne že bych to chápala, i když věřím, že je to velmi primitivní, nicméně od pohledu pro mě horší než škeble.... tak ať je i ten nový rok naplněný takovými skvělými nápady, krásnýámi šátky, dobrými lidmi a doufám, že se uvidíme!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kateřino, je to přesně tak, docela primitivní vzor :-) Musíš se ale oprostit od mýho šílenýho návodu. Fakt nevím, jak to napsat jednodušeji... Že by pomohl videonávod?

   Díky za přání, vám všem doma rovněž tak a se Sestrou se mějte alpakově :-) Moc se těším na shledanou v novém roce!

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat